عنوان معماری انبار داده مدرن
نوع منبع مقاله
گروه انبار داده
تاریخ انتشار ۱۵ / ۰۷ / ۱۳۹۴
خلاصه هدف اصلی این مطلب آشنایی اولیه با چشم انداز و معماری انبار داده مدرن است. انبار داده از گذشته تاکنون متناسب با نوع نیاز و انتظارات ، دستخوش تحولات فراوانی شده است و تاکنون با ساختارها و رویکردهای مختلفی ارایه شده است . واقعیتی به نام big data با تمامی تصورات و ابعاد آن توانسته است بیشترین تاثیر را بر روی معماری انبارداده بگذارد و سازمان ها را در بکارگیری یک معماری مدرن برای انبار داده با چالش جدی توام با تفکر مواجه نماید.

 انبار داده یک مفهوم جدید نمی باشد و دارای قدمتی چندین ساله است . به مفهوم انبار داده ، اولین مرتبه در سال 1988 توسط دو محقق شرکت IBM با نام Barry Devlin و Paul Murphy و در مقاله ای با عنوان An architecture for a business and information system اشاره شده بود . در این مقاله ، یک مدل معماری برای جریان داده از سیستم های تراکنشی به سیستم های تصمیم گیری معرفی شده بود. شکل 1 ، تصویری از مقاله منتشر شده در سال 1988 را نشان می دهد.
 خلاصه مقاله ای که در آن برای اولین  مرتبه به واژه انبارداده اشاره گردید    
شکل 1 :  خلاصه مقاله "یک معماری برای کسب و کار و سیستم اطلاعاتی" سال 1988

جهان در طی دو دهه اخیر دستخوش تحولات گسترده ای در حوزه فناوری اطلاعات شده است. بدیهی است که انبار داده با توجه به ماموریت اولیه آن نیز متاثر از این تغییرات  شده باشد و شاهد تغییرات محسوس و گسترده ای در معماری انبار داده نسبت  به  گذشته  باشیم . اگر به دنبال چرایی این موضوع باشیم ، تمرکز  بر  روی  مواردی نظیر  حجم تولید اطلاعات ، سرعت تولید اطلاعات و تنوع در منابع ارایه داده  می تواند ما را به نقطه ای  هدایت کند که  شاید بتوانیم علل این همه تغییر  را بهتر درک کنیم .  تغییراتی که  یکی از نتایج  آن ، تولد حوزه جدید و بسیار مهمی با نام big data در دنیای فناوری اطلاعات است .بدیهی است  اولین پرسش  مطرح  در این خصوص  ، جایگاه انبار داده در عصر big data است؟
در این مطلب قصد داریم به معماری انبار داده  مدرن اشاره کرده و از این رهگذر با سیل تحولات جهانی در این حوزه بیشتر آشنا شویم .

انبار داده سنتی       
انبار داده ، یک بانک اطلاعاتی است که مخصوص تحلیل داده طراحی می گردد و  به منزله  یک منبع&nb

ادامه...