عنوان چرا به یک سیستم هوش کسب و کار نیاز داریم ؟
نوع منبع مقاله
گروه هوش کسب و کار
تاریخ انتشار ۱۲ / ۰۳ / ۱۳۹۴
خلاصه آیا سازمان شما به یک سیستم هوش کسب و کار نیاز دارد و دستاوردهای طراحی و پیاده سازی یک سیستم BI در یک سازمان چیست . در این مطلب قصد داریم ضمن بیان مفاهیم اولیه و مهم یک سیستم BI به ضرورت آن در سازمان های مدرن امروزی اشاره کنیم .

 احتمالا تاکنون به دفعات در رابطه با سیستم های BI (برگرفته شده از Business Intelligence) مطالبی را شنیده و یا مطالعه کرده اید ولی شاید هنوز مطمئن نیستید که آیا سازمان شما به یک سیستم BI نیاز دارد ؟ و یا این سوال مطرح  می گردد که دستاورد طراحی و پیاده سازی یک سیستم BI برای سازمان ما چیست ؟ آیا سیستم های هوش کسب و کار در عمل یک سیستم گزارش گیری متمرکز می باشند که مدیران یک سازمان می توانند از آن برای اخذ گزارشات مدیریتی استفاده کنند ؟در این مطلب قصد داریم ضمن  بیان  سریع مفاهیم اولیه و مهم یک سیستم BI به ضرورت آن در سازمان های مدرن امروزی اشاره کنیم .

 BI چیست ؟              
اجازه دهید در ابتدا تعاریف مختلفی در خصوص BI را داشته باشیم :
  •  تعریف BI بر اساس  نطریه موسسه تحقیقاتی  Forrester  : هوش کسب و کار ، با بکارگیری مجموعه ای از متدلوژی ها ، فرآیندها ، معماری ها و فناوری ها داده خام را به اطلاعات معنی دار و مفید تبدیل می کند تا یک سازمان بتواند تصمیمات استراتژیک ، تاکتیکال و عملیاتی را با بصیرت بالا اتخاذ نماید. 
  •  تعریف BI براساس نظریه  موسسه تحقیقاتی  Gartner : مجموعه ای گسترده از برنامه ها و فناوری ها به منظور جمع آوری ، ذخیره ، تحلیل ، اشتراک و ارایه دستیابی به داده به منظور کمک به کاربران سازمان برای اتخاذ تصمیم بهینه در حوزه کسب و کار.
  •  جمع آوری داده از چندین منبع و ارایه آنها بگونه ای که مدیران یک سازمان بتوانند تصمیمات بهتری را در حوزه کسب و کار اتخاذ نمایند.
  • دریافت داده درست در زمان درست  جهت اتخاذ تصمیم صحیح  در  یک سازمان 
  • کاربرد دانش حاصل از تحلیل داده برای نیل به نتایج مثبت در یک سازمان
ادامه...