منابع  

نوع منبع
گروه

مولف
Data pager
Data pager
rtl
تعداد نمایش در هر صفحه
PageSizeComboBox
select
تعداد رکوردهای موجود: 85
انقلاب صنعتی چهارم و سونامی داده
منتشر شده در تاریخ : ۱۶ / ۰۴ / ۱۳۹۶| نوع منبع : مقاله| گروه: سایر مولف محمد جواد سخایی,
نحوه درک و برخورد مناسب با تحولات جدید فناوری ، یکی از چالش های جدی بشر امروزی است . تشخیص به موقع این تحولات ، تلاش مستمر و هدفمند جهت ایجاد زیرساخت های لازم در حوزه های مختلف نظیر توانمندسازی سرمایه انسانی ، تدوین فرآیندهای بالغ جهت بهره برداری از دستاوردها و مزایای این تحولات در فصل فرصت ها ، مدیریت صحیح ریسک و تهدیدات از جمله اقدامات شایسته به منظور پاسخ گویی به برخی چالش ها است .پس از انقلاب دیجیتال که شروع آن به دهه 1960 بر می گردد ، هم اینک در آغاز یک تحول بزرگ هستیم که تغییرات گسترده و عمیقی را در ابعاد مختلف حیات بشری به دنبال خواهد داشت . تاثیر تحولات پیش رو بر روی داده و مدیریت آن ، یکی از حوزه های جذاب این تحول بزرگ است . بهره برداری از فرصت های این سونامی داده ، برای هر فرد و یا بنگاه کسب و کار علاقه مند به حیات طولانی توام با موفقیت یک ضرورت است .

کاربردهای اساسی اینترنت اشیاء
منتشر شده در تاریخ : ۰۵ / ۰۴ / ۱۳۹۶| نوع منبع : مقاله| گروه: اینترنت اشیاء مولف محمد جواد سخایی,
اینترنت اشیاء یا IoT نظیر هر فناوری دیگر دارای دستاوردهای مثبت و تبعات منفی است . افزایش کارآمدی استفاده از منابع ، افزایش بهره وری ، بهبود کیفیت زندگی ، تاثیر مثبت بر محیط زیست ، کاهش هزینه ارایه سرویس ها ، شفافیت بیش تر در خصوص استفاده از منابع و وضعیت آنها ، افزایش ایمنی وسایط نقلیه نظیر هواپیما ، افزایش ایمنی اقلام خوراکی ، افزایش بهره وری زنجیره تامین ، تقاضای بیش تر برای فضای ذخیره سازی و پهنای باند ، تغییر در نیروی کار بازار و مهارت ها ، ایجاد کسب و کارهای جدید ، بهره گیری از مزایای برنامه های بلادرنگ در شبکه های ارتباطی استاندارد ، طراحی محصولاتی با قابلیت ارتباطی دیجیتال ، افزودن سرویس های دیجیتال در بطن محصولات ، ارایه اطلاعات دقیق برای مانیتورینگ ، کنترل و پیش بینی ، استفاده از اشیایی با قابلیت درک کامل محیط زیست و واکنش مناسب خود مختار و ایجاد ارزش بر اساس اشیاء هوشمند متصل شده به یکدیگر صرفا نمونه هایی اندک از دستاوردهای مثبت فناوری اینترنت اشیاء می باشد . در کنار این همه مزایای مثبت ، فناوری اینترنت اشیاء دارای تبعات منفی نیز می باشد که می بایست به درستی مدیریت گردند . حفظ حریم خصوصی ، ازدست دادن مشاغل برای نیروی کار غیرماهر ، هک کردن ، تهدیدات امنیتی ، رابطه معنی دار پیچیدگی بیش تر و از دست دادن کنترل نمونه هایی از اثرات منفی این فناوری می باشند . ایجاد یک استراتژی پویا ، زنده و عملی می تواند بستر و شرایط مناسب استفاده از اینترنت اشیاء را در کسب و کارها با تمرکز بر روی نقاط مثبت و تبری از تبعات منفی فراهم نماید .

چرخه حیات تجزیه و تحلیل داده (5)
منتشر شده در تاریخ : ۰۱ / ۰۴ / ۱۳۹۶| نوع منبع : مقاله| گروه: تجزیه و تحلیل مولف محمد جواد سخایی,
اهمیت تجزیه و تحلیل داده در دنیای کسب و کار روز به روز بیش تر می شود . این موضوع در خصوص سازمان هایی که امکان دستیابی به داده بیش تری را دارند ، دو چندان می شود . امروزه مدیران در سازمان های مدرن و پیش رو ، تصمیمات را بر اساس نظر و یا تجربه شخصی خود اتخاذ نمی کنند . آنان از داده های واقعی و توان پردازش و تحلیل داده به منظور حمایت از تصمیم گیری خود استفاده می کنند . اکثر سازمان ها و شرکت های پیش رو ، دپارتمان های خاصی را برای تجزیه و تحلیل داده ایجاد کرده اند . به عنوان نمونه ، شرکت IBM یک سازمان 4000 نفری جدید با تاکید و تمرکز بر روی تجزیه و تحلیل ایجاد کرده است. سازمان ها بطور فزاینده ای به دنبال فارغ التحصیلان کسب و کار با قابلیت شناخت و استفاده از تجزیه و تحلیل می باشند . آشنایی منطقی با چرخه حیات تجزیه و تحلیل داده اولین گام برای ایجاد یک نگرش کاملا سیستماتیک با مقوله تجزیه و تحلیل داده است .

چرایی و چگونگی تحول در شرکت های تلکام (2)
منتشر شده در تاریخ : ۱۷ / ۰۳ / ۱۳۹۶| نوع منبع : مقاله| گروه: سایر مولف محمد جواد سخایی,
بازار صنعت تلکام در حال تجربه تغییرات مستمر و سریع است . مدل های کسب و کار جدید ، سرویس های خلاقانه و فناوری های نو نیازمند بازمهندسی ، تحول و استاندارسازی فرآیندها ، داده و برنامه ها می باشند . چارچوب های معماری سازمانی از برنامه های تحول با مشخص کردن متدها ، رویه ها و مدل های مرجع حمایت می کنند . تحول سازمانی ، تغییر سیستماتیک یک سازمان از وضعیت فعلی به وضعیت جدید و یا هدف است .اجرای هر برنامه تحول مستلزم توجه به چهار اصل شناخت مناسب از وضعیت امروز صنعت ، شناخت عمیق و مناسب اصول روش مند، طراحی معماری راه حل و در نهایت برنامه ریزی و پیاده سازی راه حل است.

چرایی و چگونگی تحول در شرکت های تلکام (1)
منتشر شده در تاریخ : ۰۲ / ۰۳ / ۱۳۹۶| نوع منبع : مقاله| گروه: سایر مولف محمد جواد سخایی,
صنعت تلکام در طی دهه های گذشته دستخوش تحولات فراوانی شده است و هم اینک ، بسیاری از اپراتورهای تلکام با چالش های متعددی نظیر بهبود مشتری مداری ، نوآوری محصول ، صرفه جویی در هزینه ها ، کاهش مدت زمان ارایه یک محصول جدید به بازار (Time To Market) ، بهره گیری از آخرین فناوری ها در سریع ترین زمان ممکن ، ورود بازیگران جدید به این صنعت نظیر اپراتورهای OTT ( برگرفته شده از Over-The-Top ) و ایجاد ارزش مستمر با توجه به تغییرات پویا در زنجیره ارزش این صنعت مواجه می باشند .برای پاسخ گویی به موارد اشاره شده ، شرکت های تلکام نیازمند یک تحول اساسی در طرح ها و برنامه های خود می باشند .