عنوان حقایقی در خصوص تحول در کسب و کار
نوع منبع مقاله
گروه تجزیه و تحلیل
تاریخ انتشار ۳۰ / ۰۸ / ۱۳۹۵
خلاصه امروزه شاهد تغییرات گسترده در کسب و کارها با سرعتی باورنکردنی نسبت به گذشته می باشیم . بسیاری از بنگاه های اقتصادی و رهبران آنها همچنان بر این موضوع اصرار دارند که این تغییرات ، تاثیری بر آنها و فضای کسب و کارشان نخواهد داشت. چه بخواهیم و چه نخواهیم ، کسب و کار ها درگیر یک تحول بزرگ و بنیادین شده اند . ظهور کلان داده ها ، تبدیل داده به یک دارایی استراتژیک و توجه بیش از حد به هوش مصنوعی صرفا نمونه اندکی از چالش های کلیدی رهبران کسب و کار در عصر حاضر است .

 امروزه شاهد تغییرات گسترده در کسب و کارها با سرعتی باورنکردنی نسبت به گذشته می باشیم . بسیاری از بنگاه های اقتصادی و رهبران آنها همچنان بر این موضوع اصرار دارند که این تغییرات ، تاثیری بر آنها و فضای کسب و کارشان نخواهد داشت. چه بخواهیم و چه نخواهیم ، کسب و کار ها درگیر یک تحول بزرگ و بنیادین شده اند . ظهور کلان داده ها ، تبدیل داده به یک دارایی استراتژیک، توجه بیش از حد به هوش مصنوعی ، پلت فرم های نوین کسب و کار در مقایسه با تامین کنندگان سنتی ، sharing economy  ، چاپ سه بعدی و هوشمندتر شدن روبات ها صرفا نمونه اندکی از چالش های کلیدی رهبران کسب و کار در عصر حاضر است . ما در ابتدای یک تحول بزرگ هستیم . تحولی که تمامی جنبه های کسب و کار و زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد .
با توجه به اهمیت روند این تحولات و تاثیر آنها در کسب و کار در ادامه به برخی حقایق کلیدی در این رابطه اشاره می گردد .

 نمونه هایی از حقایق تامل برانگیز
 •  داده با سرعتی باورنکردنی در حال تولید است بگونه ای که حجم داده تولید شده در دو سال گذشته بیش تر از تمامی تاریخ گذشته انسان بوده است .
 • تا سال 2020 ، در هر ثانیه 7 / 1 مگابایت اطلاعات جدید توسط هر یک از ساکنین کره زمین تولید می شود .
 • در طی پنج سال آینده بیش از 50 میلیارد دستگاه هوشمند متصل شده به هم در جهان وجود خواهد داشت که تمامی آنها به منظور جمع آوری ، تحلیل و به اشتراک گذاشتن داده ایجاد شده اند.
 • خرده فروشانی که با تجزیه و تحلیل از توان کلان داده در کسب و کار خود استفاده می کنند ، می توانند حاشیه های عملیاتی خود را تا 60 % افزایش دهند .
 • شرکت های بزرگ  صرفا با افزایش 10 درصدی در قابلیت دستیابی به داده ، می توانند درآمد خالص خود را تا  65 میلیون دلار افزایش دهند . 
 • در اگوست 2015 ، بیش از یک میلیارد نفر از فیسبوک و در طی یک روز استفاده کرده اند .
 • تا سال 2020 ، بیش از  1 / 6  میلیارد کاربر گوشی هوشمند در دنیا وجود خواهد داشت که به مراتب بیش تر از خطوط ثابت تلفن خواهد بود .
 • از سال 2010 تعداد تصاویر گرفته شده طی هر سال نسبت به سال قبل سه برابر شده است . پیش بینی می شود در سال 2017 این رقم به مرز 3 / 1 تریلیون برسد .
 • 75 درصد تمامی تصاویر  توسط نوعی از تلفن گرفته شده است که نسبت به سال 201 رشدی معادل 40 درصد را نشان می دهد .
 •  Airbnb شرکتی است که خدمات اقامتگاهی را با درگیر کردن مالکین منازل و مسافرین ارایه می نماید و دارای هیچگونه اطاق و یا هتلی نیست .درآمد این شرکت با گرفتن 3% از صاحب ملک و 6 تا 12 درصد از مسافر و بر اساس خدماتی که بین دو طرف معامله می گردد ، تامین می گردد . ارزش این شرکت حدود   5 / 25 میلیارد دلار است .  بیش تر از هتل بزرگ Marriott ( معادل 90 / 20 میلیارد دلار ) ، هتل Starwood ( معادل 14 میلیارد دلادر ) و هتل Wyndham ( معادل 01 /10 میلیارد دلار ). ارزش هتل هیلتون حدود  7 / 27 میلیارد دلار است ( نمونه ای از یک sharing economy که در آن بازیگران متعددی ایفای نقش می کنند ).
 • بر اساس مطالعاتی که توسط Pew انجام شده است بیش از 72 % امریکایی ها تمایل به مشارکت در sharing economy دارند ( اقتصاد دیجیتال جدید ).
 •  73 % از امریکایی ها با واژه sharing economy    و 89 % با gig economy آشنایی ندارند .  
 • sharing economy  برای افرادی با درآمدی معادل یکصدهزار دلار و سنی کمتر از 45 متداول است .
 •  سرمایه گذاری بر روی استارتاپ های هوش مصنوعی به شدت افزایش یافته است بگونه ای که تنها در سال 2014 در مقایسه با سال قبل، رشدی معادل 302 % داشته است. این نوع استارتاپ ها ، شرکت هایی می باشند  که بر روی پردازش زبان های طبیعی ، یادگیری ماشین ، یادگیری عمیق و پیش بینی فعالیت می نمایند . 
 • بر اساس مستندات ویکی پدیا ، Pinterest دارای 500 پرسنل است در حالی که Kodak همچنان دارای بیش از 6500 پرسنل است . ارزش Pinterest بالغ بر 11 میلیارد دلار است در حالی که ارزش Kodak حدود 900 میلیون دلار است ( بر اساس آخرین یافته ها ) .
 • بنا به پیش بینی گارتنر، در سال 2016 بیش از 4 / 6 میلیارد اشیاء به اینترنت متصل خواهند شد که نسبت به سال 2015 رشدی معادل 30%  را نشان می دهد .
 • در سال 2015 ، برای اولین مرتبه از چاپگرهای سه بعدی دارو جهت تولید قرص  Spritam استفاده شده است . از این دارو برای درمان تشنج بیماران مبتلا به صرع استفاده می گردد. محصول فوق به تایید سازمان غذا و داروی امریکا یا FDA ( برگرفته شده از Food and Drug Administration )  نیز رسیده است . همچنین ، بافت های انسانی سه بعدی نیز بطور موفقیت آمیز در خصوص حیوانات بکار گرفته شده است و این بافت ها پس از چندین ماه شروع به کار کرده اند .
 • در زمان نوشتن این مطلب ، تقریبا 16 میلیون Bitcoins در چرخش است و و ارزش یک Bitcoins معادل 672 دلار است.
 •  در طی روز 225 هزار تراکنش Bitcoins  انجام می شود .
 • و اما نکته جالب این که ، تنها نیم درصد این داده ها تجزیه و تحلیل می گردد . پتانسیل بالقوه ای که ارزش کار تجزیه و تحلیل داده را دوچندان می کند .

همه چیز در دنیای کسب و کار در حال تغییر است و نرخ رشد این تغییرات نیز سریع .هر رهبر کسب و کار لازم است به این نوع موارد و روند جهانی توجه ویژه ای داشته باشد تا با تدوین استراتژی مناسب بتواند در این فضای جدید کسب و کار هم زنده بماند و هم رشد کند .

منابع  :
Bernard Marr, Forbes, “20 Mind-Boggling Facts Every Business Leader Must Reflect On Now.” November 1, 2016.